Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019

ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΕΛΟΥΝΤΑ 1-0

DSC07802
Το μεσημέρι της Κυριακής, η ΝΙΚΗ υποδέχθηκε την ΕΛΟΥΝΤΑ στο γήπεδο της Σητείας όπου και επικράτησε με 1-0. Σε ένα ματς όπου η ΝΙΚΗ είχε τον έλεγχο καθ’όλη την διάρκεια,
αν και έχασε αρκετές και αξιόλογες ευκαιρίες, σκόραρε μόνο ένα γκολ. Πρώτες μεγάλες ευκαιρίες για την ΝΙΚΗ στο ημίωρο με Σπυριδάκη και στο 40΄ με Χρισοφάκη, και οι δύο με όμορφα σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, που όμως κατέληξαν άουτ. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο φορμαρισμένος τερματοφύλακας της ΕΛΟΥΝΤΑΣ είπε όχι σε τετ α τετ του Χατζιάι και στην συνεχεία της φάσης ο Χρισοφάκης έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων, με γυριστό ψαλίδι. Η ΝΙΚΗ συνέχισε την πίεση και δύο λεπτά αργότερα έχασε άλλη μια ευκαιρία με κοντινή κεφάλια του Σπυριδάκη που εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα της ΕΛΟΥΝΤΑΣ. Έπειτα από αρκετά λεπτά, ο Χατζιάι αγγίζει το 1-0 με ωραία γυριστή κεφαλιά που περνάει ξυστά από το δοκάρι.  Τελικά, μετά από αρκετές φάσεις, η πίεση της ΝΙΚΗΣ απέδωσε καρπούς με τον Χρισοφάκη που έψαχνε το γκολ, να εξαπολύει έναν κεραυνό μέσα από την μεγάλη περιοχή και να σφραγίζει το σκορ στο 1-0. Η ΕΛΟΥΝΤΑ δεν είχε σημαντικές ευκαιρίες.