Τρίτη 1 Αυγούστου 2017

Δύο στα Δύο στο 3ο Ενωσιακό στη Σητεία για τους αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ»

http://cdn.cretalive.gr/_largeImage/20294147_10212951250631557_7013496326590189790_n.jpg?mtime=20170731103057Το Σαββατοκύριακο 22-23 Ιουλίου ολοκληρώθηκε στη Σητεία η Β’ φάση του 3ου Ενωσιακού Πρωταθλήματος Τένις για  Αγόρια- Κορίτσια 14 ετών.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» συμμετείχε με 10 αθλητές και αθλήτριες και απέσπασε δυο πρώτες και δυο τρίτες θέσεις συνολικά.

Ο Δημήτρης Δελάκης στα αγόρια και Ελένη Κωστάκη στα κορίτσια ήταν οι νικητές στις αντίστοιχες κατηγορίες, ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε ο Βαγγέλης Μπόγρης και η Κατερίνα Ζαφειροπούλου.  Για τον Δελάκη μάλιστα είναι η πρώτη φορά που κατακτάει την πρώτη θέση σε Ενωσιακό στη συγκεκριμένη κατηγορία, ενώ πρόσφατα είχε κατακτήσει και την δεύτερη θέση στο 3ο Πανελλαδικό Πρωτάθλημα της Λαμίας. Για την Κωστάκη είναι το δεύτερο συνεχόμενο Ενωσιακό που καταλαμβάνει την πρώτη θέση, γεγονός που αποδεικνύει την καλή αγωνιστική κατάσταση της.
Ο Δελάκης στο γύρο των 16 κέρδισε τον Μανδαλενάκη με 41 42, στη συνέχεια πέρασε τον Αλεξανδρίδη με 41 40. Στον ημιτελικό με τον Μπόγρη προηγήθηκε με 62 στο πρώτο σετ, όμως ο Μπόγρης τραυματίστηκε στον προσαγωγό και εγκατέλειψε.
Η Κωστάκη στις 16 κέρδισε την Καραπανταζή (Ο.Α. Χανιών) εύκολα 40 40, στην οκτάδα την Μαρινάκη |(Ο.Α. Χανιών) 40 41. Στον ημιτελικό την έπαιξε με την Τίτη (Ο.Α. Χανιών) 64 61. Στον τελικό κέρδισε την Μαρκάκη (ΑΚΑ Χανιών) με 63 62 και πήρε την πρώτη θέση.
Ο Μπόγρης στον ημιτελικό τραυματίστηκε στον προσαγωγό, με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει και τελικά να καταλάβει την Τρίτη θέση. Νωρίτερα είχε κερδίσει με ευκολία 40 40 τον Κοκκινάκη (Ο.Α. Χανιών) και τον Νίνο του (Ο.Α. Ρεθύμνου).
Η Ζαφειροπούλου στις 16 κέρδισε τη Σκουβάκη του Ο.Α. με 40 42 και μετά την Μεταξάκη της Σούδας με 41 40. Στον ημιτελικό αισθάνθηκε αδιαθεσία και εγκατέλειψε 46 21.
Ο Αναστάσης Μανδαλενάκης μπήκε στους 16 σημειώνοντας μια νίκη επί του Ξιάρχου του Αγ. Νικολάου 40 41. Ο Σπύρος Καρακώστας και αυτός επικράτησε του Σπυρόπουλου από το Ρέθυμνο με 53 41 και μπήκε στους 16.
Οι Γαρεφαλάκη, Νταμπακάκη, Μπόγρη και Καλατζής έχασαν στον πρώτο γύρο.
Το Δ.Σ. συγχαίρει τους αθλητές, αθλήτριες και τους προπονητές τους για τις επιτυχίες τους και εύχεται καλή συνέχεια στο επόμενο τουρνουά Ε2 που θα γίνει στα Χανιά από 27-31/7/2017.